משמורת וזמני שהות

משרד עורכי דין ונוטריון אלנקרי-מנשה, בורודיאנסקי

משרד עורכי דין ונוטריון אלנקרי-מנשה, בורודיאנסקי מתמחה בדיני משפחה ועוסק בכל מישורי התחום לרבות גירושין, מזונות ילדים, מזונות אישה, חלוקת רכוש, פרוק שיתוף , משמורת, זמני שהות, ייפוי כוח מתמשך, אפוטרופסות , אבהות, צוואות, ירושות, חטיפת ילדים בישראל ועוד.

תחומי התמחות

צרו עמנו קשר

גירושין בין הורים לילדים קטינים דורשים מענה לסוגיית המשמורת. במילים פשוטות, מה יהיו הסדרי זמני השהות בין הילדים והוריהם הגרושים. האם אחד מההורים ייקבע בתור "הורה משמורן", ואילו ההורה השני יקיים עם הילדים זמני שהות (שבעבר נקראו "הסדרי ראיה") בהיקף כזה או אחר, או שמא הכיוון הוא לנתיב של משמורת משותפת. קרי, משמורת במסגרתה הילדים שוהים אצל כל אחד מההורים באופן שווה. 

בעבר רוב תיקי הגירושין הסתיימו במתווה "הקלאסי" שבו האם נקבעה כהורה משמורן ולאב הוגדרו זמני שהות (בדרך כלל פעמיים בשבוע, כל סופ"ש שני וחגים/חופשות לסירוגין). כיום, כאשר החברה הישראלית מתקדמת לכיוונים של שוויון מגדרי, התמונה שונה לחלוטין. 

אבות רבים מעוניינים להישאר בקשר עמוק ורחב היקף עם ילדיהם, ואינם מוכנים להסתפק בזמני שהות מצומצמים. כך גם אימהות רבות מבקשות לממש את עצמן מבחינת הקריירה והעבודה, ומעודדות גם מעורבות מצד האב אף לאחר הגירושין. 

התפיסות הללו תופסות אחיזה רבה בציבור. רבים מההורים המתגרשים מבינים כי משמורת משותפת מגלמת את ההסדר האופטימלי מבחינת הילדים. כך גם אנו שומעים יותר ויותר ביקורת כנגד "חזקת הגיל הרך", הקובעת כי משמורת קטני קטינים (עד גיל 6) תהיה תמיד בידי האם. 

משמורת וזמני שהות ניתן לקבוע בשני אופנים:

  • במסגרת הסכם גירושין בין בני הזוג. 
  • במסגרת הליך משפטי בערכאות. 

בין אם משמורת הילדים נקבעת בהסכם גירושין, אליו מגיעים הצדדים מחוץ לכותלי בתי המשפט או בתי הדין הדתיים, ובין אם זמני השהות מוגדרים בהליך מלא בערכאות, העיקרון המנחה כאן הוא "עיקרון טובת הילד". אולם כפי שכבר ניתן להבין, הפרשנות של עיקרון-על זה איננה קלה. כפי שנאמר זה מכבר בבג"צ, "המושג טובת הילד, זכות הילד, הוא מושג טעון – בערכים, ברגשות, בהשקפות עולם – ועשויים להתגלע חילוקי-דעות באשר לתוכנו בין על דרך הכלל בין במקרה פלוני נתון" (בג"ץ 5227/97). 

הגישה שלנו

כמשרד עורכי דין העוסק בדיני משפחה מזה למעלה מ-12 שנה, אנו מתייחסים במלוא המקצועיות והרגישות לנושא של משמורת ילדים וזמני שהות. 

תפיסת העולם שלנו נגזרת מתוך הרעיון שעלינו לסייע לצדדים – ככל שניתן – להתעלות מעל המחלוקות האישיות. להציב את טובת הילדים על ראש סדר העדיפויות. זכרו כי הליכים משפטיים בהם הילדים הופכים לכלי במאבק בין ההורים, והמשמורת "משחקת תפקיד" לא לה, פוגעים בראש ובראשונה בילדים. 

אנו מייצגים הן בהגעה להסדרי משמורת ראויים במסגרת הסכם גירושין, והן בהליכים משפטיים בתביעות משמורת בכל הערכאות והטריבונלים בישראל. כמו כן, משרדנו מייצג בתיקי משמורת שאינם כחלק מהליך הגירושין כמו למשל חטיפות ילדים, שינוי משמורת, מעבר מגורים לאחר הגירושין, ניכור הורי, ילד מרדן ועוד.